X

10 dažniausių klaidų, vartojant maisto papildus

Maisto papildai yra neatsiejama daugelio sportininkų ar žmonių, besirūpinančių savo sveikata, maisto raciono dalis, tačiau netinkamas jų vartojimas gali ne tik sumažinti papildų veiksmingumą, bet ir turėti neigiamų pasekmių sveikatai. Aptarsime 11 dažniausių klaidų, kurių reikėtų vengti vartojant papildus.

  1. Netinkamas vartojimo laikas

      Svarbu tinkamai planuoti, kada vartoti papildus. Pavyzdžiui, daugumą papildų geriau vartoti ryte, kai organizmui reikia daugiau energijos. Geležį rekomenduojama vartoti tuščiu skrandžiu, tačiau tai gali sukelti virškinimo diskomfortą, todėl verta pasikonsultuoti su gydytoju. Vitaminas D, priklausomai nuo poreikių, gali būti vartojamas ryte arba vakare, o, pavyzdžiui, raumenis atpalaiduojančios magnio formos, kaip magnio bisglicinatas, rekomenduojamos vartoti vakare, nes gali palengvinti miegą. Eksperimentuokite su laiku, kad rastumėte optimalų variantą, ir atminkite, kad kofeino vartojimas greta kai kurių papildų gali sumažinti jų įsisavinimą.

      1. Per didelis papildų kiekis vienu metu

        Vartojant daug papildų vienu metu, ypač be vandens, kyla pavojus, kad jie gali įstrigti stemplėje ir sukelti nemalonius simptomus, tokius kaip deginimas ar sunkumas rijimo metu. Norėdami to išvengti, vartokite papildus su stikline vandens ir darykite pertraukas tarp skirtingų papildų grupių. Be to, kai kurių papildų sudėtinės dalys gali trukdyti vienos kitų įsisavinimui (pavyzdžiui, geležies ir kalcio), tad vartokite juos skirtingu metu.

        1. Papildų įvedimas visų iš karto

        Jeigu sprendžiama sveikatos problema, pradėkite nuo vieno papildo. Taip lengviau išsiaiškinsite, kuris iš jų efektyviausiai veikia jūsų organizmą. Jei pradėsite vartoti kelis papildus vienu metu, gali kilti sunkumų nustatant, kuris sustiprina norima poveikį ar sukelia nepageidaujamą reakciją. Taip pat stebėkite organizmo reakcijas pirmosiomis savaitėmis ir koreguokite dozes pagal poreikius.

        1. Nepakankamas dėmesys mitybai

        Kone svarbiausias dalykas, kurį privalu žinoti – papildai neveikia, jei pagrindinė mityba yra netinkama. Subalansuota mityba turi būti pagrindas, o papildai – tik priedas. Jei valgote per daug rafinuotų angliavandenių, o baltymų ir sveikųjų riebalų trūksta, net ir brangiausi papildai gali neduoti laukiamo poveikio. Pavyzdžiui, vitaminas C geriau įsisavinamas kartu su natūraliais flavonoidais, kurie randami vaisiuose ir daržovėse.

        1. Pigiausių papildų pasirinkimas

        Pigūs papildai dažnai yra prastesnės kokybės, pagaminti iš sintetinių medžiagų ar užpildų, kurie ne tik mažiau veiksmingi, bet ir gali būti kenksmingi. Pavyzdžiui, kalcio karbonatas, naudojamas pigiuose papilduose, organizmui sunkiai įsisavinamas. Verčiau rinkitės chelatines formas, tokias kaip kalcio citratas, kurios, nors ir yra šiek tiek brangesnės, bet yra įsisavinamos kur kas efektyviau. Taupymas šioje srityje ir dėmesio nekreipimas į žaliavų kokybę, tikrai atneš daugiau neigiamo poveikio nei naudos.

        1. Papildų ir vaistų sąveikos ignoravimas

        Vartojant papildus kartu su vaistais, svarbu atsižvelgti į jų galimas sąveikas. Pavyzdžiui, kai kurie antibiotikai gali trukdyti įsisavinti geležį, o magnio papildai gali sumažinti tam tikrų vaistų veiksmingumą. Pasikonsultuokite su gydytoju ar vaistininku, kad išvengtumėte nenumatytų pasekmių.

        1. Nepakankamas papildų kiekis

        Terapiniam poveikiui dažnai reikia didesnių dozių nei rekomenduojamos paros normos. Pvz., vitamino D kiekis, reikalingas imuninei sistemai stiprinti, gali būti gerokai didesnis nei rekomenduojamas sveikam žmogui. Vis dėlto, viršijus saugią ribą, kyla perdozavimo rizika, todėl tuo pačiu svarbu laikytis ir specialistų rekomendacijų. Beje, dažnai galima rasti mokslinių tyrimų, kuriuose eksperimentuojama su didesniais nei įprasta tam tikrų veikliųjų medžiagų suvartojimo kiekiais ir daromos išvados, iki kokios ribos vartojimas yra saugus, tad nepatingėkite skirti šiek tiek papildomo laiko ir pasidomėti konkrečia jus dominančia veikliąją medžiaga.

        1. Vitaminų ir mineralų sąveikos nepaisymas

        Kai kurie vitaminai ir mineralai veikia sinergiškai, o kiti – gali vienas kitą neutralizuoti. Pavyzdžiui, vitaminas D3 geriau veikia kartu su vitaminu K2, kuris nukreipia kalcį į kaulus, o ne kraujagysles. Tuo tarpu per didelis cinko vartojimas gali sukelti vario trūkumą, todėl reikia atsakingai derinti papildus.

        1. Klaidingų patarimų laikymasis

        Patikėkite savo sveikatą tik specialistams, turintiems patirties ir žinių šioje srityje. Ne visi patarimai internete ar iš pažįstamų yra patikimi. Pasitikėkite patikrintais šaltiniais, mokslu pagrįstais tyrimais ir pasistenkite kritiškai vertinti informaciją apie papildus.

        1. Nepakankama mitybos korekcija vegetarams/veganams

          Veganiška mityba gali sukelti tam tikrų maistinių medžiagų trūkumą, todėl svarbu jį kompensuoti papildais. Veganams būtina vartoti vitaminą B12, nes jis natūraliai randamas tik gyvūninės kilmės produktuose. Omega-3 riebalų rūgštys gali būti gaunamos iš dumblių aliejaus, o D3 – iš augalinės kilmės šaltinių. Svarbu atsižvelgti į savo individualius poreikius ir individualią mitybą, kurią norite papildyti maisto papildais.

          Laikydamiesi šių patarimų, galėsite maksimaliai išnaudoti papildų teikiamą naudą ir išvengti dažniausiai pasitaikančių klaidų. O jei reikalingi asmeninės rekomendacijos, renkantis individualiai jums tinkamiausius papildus, drąsiai susisiekite su mumis ir mes nuoširdžiai pasistengsime jums padėti!

          Parašykite komentarą

          El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

          Ką sako mūsų klientai
          1615 atsiliepimų